Засухи на полях – біда, яка все частіше стукає в двері аграріїв. І, як попереджають науковці, буде тільки гірше: посухи ставатимуть довшими й частішими, пише Farmer.pl.
Дослідники зі Швейцарського федерального інституту лісу, снігу та ландшафту (WSL) спільно з австрійськими фахівцями добряче покопирсалися в метеоданих за останні 40 років. Вони з’ясували, що засухи – то вже не разова оказія, а ціла напасть, яка розростається на цілі континенти.
Що зараз відомо про засухи?
З 1980 по 2018 рік науковці ретельно вивчали, скільки дощу падає і як швидко волога зникає з землі та рослин. І от що виходить: посухи стали довшими, агресивнішими і розкинулися на більші площі. Найгірше – ті мегапосухи б’ють саме по сільському господарству.
Особливо дісталося лукам у регіонах із помірним кліматом. Захід США, Монголія, Австралія – отам землю дуже сушило. Водночас тайга і тропічні джунглі поки що стоять міцніше. Але експерти не певні, чи довго ті стійкі ліси витримають.
«Здається, що хвойні й тропічні ліси ще тримаються, але скільки ще вони триматимуться – невідомо», – каже співавтор дослідження Дірк Каргер.

Однак Каргер переконаний, що коли вдарить чергова мегапосуха, то й там може піти все шкереберть. Франческа Пелліччотті з ISTA, яка очолює проект EMERGE, теж не тішить аграріїв.
«Ми роками дивилися на посуху як на щось сезонне. Мовляв, пересидимо, якось буде. Але тепер треба міняти підхід, бо на нас чекають такі посухи, що й десятиліттями можуть не відступати».
Відомо, що науковці вже створили базу даних, яка має допомогти фермерам і тим, хто приймає рішення, краще підготуватися до цієї напасті. Тож тепер питання не в тому, чи буде засуха, а в тому, коли і як довго вона триватиме. І хто краще підготується – той і виграє.